
A harmadik pont már akkor megfogalmazódott bennem, mikor bárkit faggattam a filmről csak, és kizárólag elismerően („k*rva jóó!”) nyilatkozott, és ugyanúgy meggyónta ama bűnét, miszerint totális baromságfröccsnek gondolta az Avatárt. Mert az avatar (Egyébként: avatar, vagy avatár?) igazából tök jó.
A három dimenzió miatt pedig még megtoldhatnám a „királyságát” kifejező jelzőket. Ezzel a funkcióval amúgy valószínűleg egy újabb ütőkártya került a filmesek kezébe, hiszen ha lassan áttérnek arra, hogy mindent ilyesformában toljanak, akkor a széles vászon csábító vonzereje erősebb lesz, és a nép nem fogja annyira szívni a fogát, ha mozijegyet kell vennie. Magyarán az internetes letöltéseket, még ha kismértékben is, de csökkenteni tudják. Egyes produkciók esetében. Mert ha valami egy ganéj, akkor azt nekünk elég látni DD-ben is, és majd hülyék leszünk a DDD-ben megtekinteni. Úgy egy kiadós lakoma után az illemhely rejtekében is vethetünk rá egy pillantást, tegyük hozzá: ingyen.
Két szóval: lélegzetelállítóan káprázatos. Nem Edward, hanem a három dimenzió. Annyira tudja fokozni az egészet, hogy szó szerint azon kapod néha magad, hogy tátva marad a szád. Nekem legalábbis emlékeztetni kellett magamat, hogy be kellene csukni, mert huzat van.

Az Avatar engem egy futurisztikus indián filmre emlékeztetett, ahol az őslakos bennszülöttek nem nugát krém barnák, hanem királykékek, egy normál testmagasságnak a kétszeresét is meghaladják, van hosszú, makimajomhoz hasonlatos hátsó farkuk, és aranyszínű szemük. A terület, amit a rettentően szemét, rosszindulatú fehérek meg akarnak hódítani, az egy idegen bolygó, a Pandora, az ősi, és érintetlen természet, csodálatos őserdőkkel, Jurassic Parkos ősállatokkal, és ugye a kék őslakosokkal. A hódítás oka pedig a roppant értékes valamilyen érc- elfelejtettem már milyen, a lényeg, hogy sokat ér-, amely tonnaszámra fellelhető azon a területen, ahol a navik törzse éldegél nagy összhangban a naturális környezettel.
Viszont, fel kell térképezni az uralom alá hajtásra „váró” parcellát, mielőtt elsütnék az első szuper fejlett ágyukat. Itt jön a képbe Sam Worthington, avagy filmbéli nevén Jake Sully, aki egy tolószékbe került tengerészgyalogos. Őt, és néhány társát egy mesterségesen kitenyésztett avatár testtel agyi úton összekapcsolva bejuttatják erre a Pandora nevezetű bolygóra, a parancs szerint minél többet meg kell tudniuk erről a különös törzsről. Jake miután becsajozott, persze rájön, hogy nem szabad Őket bántani, de érdekel ez bárkit is? Azokat pont nem, akiket kéne, és itt jön a bonyodalom. Transformers jellegű csatajelenetek, és könnyfakasztó fordulatok, satöbbi.
Ez a koncepció már a hollywoodi filmeknek hála már ismertté vált, így nem volt nehéz kikövetkeztetni hogy egyből a kettő jön, s abból három. De itt egyáltalán nem zavart, olyan mesterien meg volt komponálva, és a kliséket is pont jókor, és fokozottan dobták be a mélyvízbe. Respekt van, James Cameron (a rendező), és a többiek, akik hozzájárultatok valamilyen formán ehhez az alkotáshoz.
Egyetlenegy negatívumot tudok csak felmutatni, az a már elején is megemlített hosszúság. Ez nem ment mondjuk a minőség, vagy éppen az izgalom rovására, csak tényleg a három óra egy helyben ülve, és a biológiai szükségletek együttesen megterhelővé válhatnak.

Máté
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése